Chodíme za kulturou


Chodíme za kulturou

 

Za uplynulé období jsme se studenty naší školy Czech Prestige navštívili několik zajímavých kulturních akcí. První z nich byla výstava Slovanská epopej Alfonse Muchy.

 

Celá kolekce představuje dvacet obrovských pláten, které byly na delší dobu zapůjčeny na výstavy v některých asijských zemích. Například v Japonsku výstavu navštívilo asi 600 tisíc lidí. Když se obrazy vrátily zase zpátky do České republiky, rozdělili je – devět obrazů zůstalo na výstavě v Brně, jedenáct obrazů bylo vystaveno v Obecním domě v Praze. Neviděli jsme tedy, bohužel, celou kolekci, ale i její část byla opravdu krásná.

 

K výstavě měli organizátoři vytištěné brožurky, kde bylo možné si přečíst charakteristiku každého vystaveného plátna, výjevy ze života slovanských národů. My jsme si také společně četli a překládali texty a na jednotlivých obrazech jsme hledali popisované události a symboly. Bylo to velmi zajímavé, protože jsme si tak připomněli některé historické události, ale i historické osobnosti slovanských národů, např. J. A. Komenského.

 

Po shlédnutí výstavy jsme ještě koupili soubor fotografií všech dvaceti pláten, aby studenti viděli i zbývající obrazy. Myslím, že se studentům výstava líbila.

 

Mgr. Marie Švandová

 

A ještě dojmy studentů z výstavy:

 

Byli jsme na výstavě slavného malíře Alfonse Muchy. Výstava byla věnovaná skvělým obrazům malíře „Slovanská epopej“, to je nejvýznamnější dílo jeho života. Na velikých obrazech umělec ukázal různými způsoby historii slovanských národů. Viděli jsme na nich historické události, alegorické obrazy a symboly. Výstava byla krásná a moc zajímavá.

 

— Nelly Obuchova

 

Slovanská epopej je monumentální dílo, které se skládá z dvaceti obrazů. Bohužel, viděli jsme jich pouze jedenáct. Cílem Alfonse Muchy bylo vytvořit historii slovaských národů. Rozměry těchto obrazů jsou velmi velké. Obrazy vyjadřují radost a smutek, víru a naději, každý má svůj příběh a myšlenku. Slovanská epopej mě překvapila, obrazy mě inspirovaly.

 

— Nurgul Taiynbassova

 

Navštívíli jsme výstavu Alfonse Muchy, jeho práce je krásná a zajímavá. Jednotlivá díla zobrazují významné etapy ze života slovanských lidí. Četli jsme si charakteristiku každého plátna a líbílo se nám to. Všem můžu poradit, aby se podívali na tu výstavu.

 

— Emil Grokhotov

© 2009-2019 Czech Prestige - jazyková škola Natálie Gorbaněvské,
jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o.