Poprvé! V češtině! S veřejnou přednáškou!


02

 

26. května se v rámci Dnů paměti Natálie Gorbaněvské, věnovaných osmdesátinám básnířky a disidentky, v jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky Czech Prestige Natálie Gorbaněvské uskutečnila Mezinárodní studentská konference na téma „Za vaši a naši svobodu: principy všedního hrdinství“.

 

Zahraniční studenti, kteří studovat do České republiky přijeli z různých zemí, poprvé veřejně vystupovali v češtině s přednáškami na téma svobody, demokracie, principů všedního hrdinství, fungování občanské společnosti a památky národa.
Poprvé veřejně vystupovat v češtině nebylo jednoduché! Avšak za nimi byl rok výuky u nejlepších pedagogů Czech Prestige, a výsledek byl patrný. Všech sedm prezentací bylo na vysoké úrovni. Někdo byl nervózní více, někdo méně, něčí čeština byla lepší, něčí o trošku horší, avšak už samotný vstup na tribunu s přednáškou můžeme nazvat hrdinstvím.

 

Maria Kirova vystoupila s přednáškou na téma „Václav Havel, Charta 77“. Rufina Abdrazakova a Ekaterina Tyulyupova věnovaly svou práci hrdinskému činu britského filantropa Nicholase Wintona (je třeba ocenit jejich úspěšný vstup s pohybujícím se vlakem a snícím davem). Daria Stytsenko – výrazná, emocionální, v ukrajinské „vyšívance“, si vybrala téma národního cítění. Její hrdá řeč a slova „Jsem Ukrajinka“ vyvolala náhlý aplaus. Téma práce Sofye Sherstněvové „Most Borise Němcova“, připomněla přítomným nedávnou tragickou událost. Dějiny, ba hrozivé dějiny se tvoří právě teď, boj za svobodu stále probíhá. Dilda Alchinbekova a Nariman Kalenov se inspirovali příběhem Oskara Schindlera.
V jejich prezentaci bylo mnoho velmi vhodně vybraných působivých epizod z filmu „Schindlerův seznam“. Yevheniia Stytsenko, snící stát se lékařkou, se při výběru tématu prezentace od svého snu odrazila. Nazvala ji „Zachránci životů“ a věnovala lékařům – experimentátorům, riskujícím vlastní život ve prospěch záchrany životů nemocných. Alina Ataniyazova prezentací „Osm statečných“ vyjádřila úctu Natálii Gorbaněvské a jejím smělým přátelům, kteří se odvážili na protest proti okupaci Československa v srpnu 1968 demonstrovat na Rudém náměstí v Moskvě.

 

Po bouřlivém posouzení (je to přece první zkouška, kritéria ještě nevykrystalizovala) jury vyhlásila výsledky: první místo získala Maria Kirova (pomohl jí výběr českého tématu, dodržení pravidel a výborná čeština), druhé místo získala budoucí lékařka Yevheniia Stytsenko (do ruky autorce hrálo emocionálně blízké téma, zaujetí a opět výborná čeština), třetí místo získala Sofya Sherstneva za aktuální výběr tématu, za znepokojivý hlas o tom, k čemu dochází tady a teď.

 

Vítězové získali peněžní prémie. Díky všem účastníkům konference! Byli jste první a to znamená, že vítězi jste všichni.

© 2009-2019 Czech Prestige - jazyková škola Natálie Gorbaněvské,
jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o.