Svatý Mikuláš neboli každému podle zásluh


 

Jedním z nejoblíbenějších svátků české drobotiny je den sv. Mikuláše, plný hrůzy, nadšení, veselí a sladkostí. Svatý Mikuláš je po Ježíškovi druhý dlouho očekávaný host v Čechách. Ale přichází jako první v noci z 5. na 6. prosince. Je podobný ruskému Dědu Mrázovi z pohádek: červený dlouhý kabát, vysoká čepice, dlouhé bílé vousy a pytel s dárky.

 

 

 

 

 

 

Svatého Mikuláše v pravoslavné církvi znají jako Nikolaje Divotvorce. Zkrátka postava známá a vážená. Arcibiskup Nikolaj si tu vážnost a úctu zasloužil svojí zbožností, obětavostí a pomocí chudým. V katolických Čechách sv. Mikuláš v den svých narozenin spolu s čertem a andělem přichází na návštěvu k dětem – hodné a poslušné děti obdaruje sladkostmi, neposlušným hubuje (a čert mu v tom aktivně pomáhá), ale potom je stejně obdaruje. Vždyť už více nebudou zlobit. Děti se pro příchod sv. Mikuláše učí písničky a básničky.

 

 

 

 

 

V naší jazykové škole Czech Prestige Natálie Gorbaněvské se studenti učí český jazyk. A i když to nejsou děti, sv. Mikuláš na ně nezapomněl. To bylo rozruchu, když se objevilo to sváteční společenství!

 

 

 

 

 

Protože neveřejným heslem naší školy je pořekadlo pana ředitele Okůnka „umřít, ale naučit se český jazyk“, a reakcí na něj – „přežít a naučit se český jazyk“, hlavními „smrtelnými hříchy“ ve škole jsou: zameškání výuky, nesplnění domácích úkolů, „pokulhávající“ disciplína (pozdní příchody na výuku, hluk, používání mobilních telefonů při hodinách). Za hříchy dostali lajdáčtí studenti od čertů metlou.

Tento hrozný žertovný výprask posloužil ke vzniku poučení: uč se, nebo tě čert strčí do pytle a odnese zpátky k rodičům! Některým potrestaným se podařilo zmírnit exekuci zpěvem písní a recitací poezie.

 

 

 

 

 

Pilní, svědomití a cílevědomí studenti byli pochváleni a odměněni podle zásluh. Jestliže nesníží tempo, andělé je vynesou na nejprestižnější české univerzity.

 

 

 

 

 

Opakovaně naše škola názorně předvedla, jak české lidové tradice slouží k adaptaci a samozřejmě k osvojení českého jazyka!

© 2009-2019 Czech Prestige - jazyková škola Natálie Gorbaněvské,
jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o.