Státní jazyková zkouška


Státní jazyková zkouška

 

Pro někoho mohou být státní zkoušky něčím strašným. Avšak pro sudenty pražské jazykové školy Czech Prestige Natálie Gorbaněvské jsou možná nejslavnostnější událostí v životě. Vždyť komu se poštěstí skládat zkoušku ve velké posluchárně hlavní budovy Filozofické fakulty samotné Univerzity Karlovy?

 

A zkouška to byla důležitá. Písemná část státní zkoušky z češtiny na úroveň В2.

 

Ředitel školy, pan Zdeněk Okůnek, doktor filologie, na úvod přivítal přítomné studenty-absolventy i učitele, a pronesl velmi působivou řeč:

 

Vůbec ne náhodou byli studenti poctěni skládat zkoušku v takové významné budově nejstarší univerzity Evropy. Vždyť jazyková škola hrdě nosí jméno ruské básnířky a překladatelky Natálie Gorbaěvské, ženy vzrůstem malé, která však s miminkem v kočárku vyšla 26. srpna 1968 spolu s přáteli na Rudé náměstí vyjádřit protest proti okupaci malé země v centru Evropy. Vyšla a nebála se následků, tehdy ještě netušila, že po zbytek svého života bude pro Čechy hrdinkou. Ve zdech Univerzity Karlovy bylo Natálii Gorbaěvské uděleno nejvyšší vyznamenání univerzity – zlatá medaile.

 

Státní jazyková zkouška

 

A podívejte se, co ředitel řekl o pedagozích:

 

Děkuji vám za to, že jste svojí prací značnou měrou určili budoucnost našich zahraničních studentů!

 

A co řekl studentům? Zde jsou procítěná slova, která je třeba citovat doslova:

 

Drazí studenti, děkuji vám za píli, kterou jste věnovali výuce českého jazyka, jazyka svébytného národa v srdci Evropy. Učili jste se jeden z nejtěžších, a co do množství významů a odstínů, i jeden z nejbohatších jazyků, které znám nebo které jsem kdy slyšel, učili jste se jazyk, který vám otevře dveře k poutavé cestě vysokoškolského evropského vzdělání.

 

Státní jazyková zkouška

 

A toto je geniální citát giganta české literatury Karla Čapka, oblíbeného spisovatele jak Čechů, tak i mnohých Rusů:

 

A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě. Nikdy jsi mi neselhala; jen já jsem selhával, nenacházeje ve své tvrdé hlavě dosti vědomí, dosti povzletu, dosti poznání, abych to vše přesně vyjádřil. Musel bych žít sterým životem, abych tě plně poznal; doposud nikdo neshlédl vše, co jsi; ještě jsi před námi, tajemná, překypující a plná dalekých výhledů, budoucí vědomí národa, který vzestupuje.

 

Státní jazyková zkouška

 

Nechť je tento citát stimulem k výuce českého jazyka pro naše budoucí studenty!

 

Všem studentům přejeme úspěšné složení zkoušek, po nich vydatný odpočinek a načerpání nových sil. Ať se splní všechna přání o přijetí na české vysoké školy, ať je váš život jasný, naplněný překrásnými událostmi, ať jste každým dnem moudřejší a zkušenější, a také hodně štěstí a lásky!

 

Státní jazyková zkouška

 

A pedagogům i řediteli školy nové tvůrčí úspěchy v pedagogice, psychologii i v životě! Zdraví a blahobyt!

 

A je jisté, že se jazyková škola Czech Prestige Natálie Gorbaněvské už těší na nové studenty.

© 2009-2019 Czech Prestige - jazyková škola Natálie Gorbaněvské,
jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o.