Hody hody doprovody


Přestože jsou Velikonoce křesťanským svátkem, značná část Čechů je vnímá spíš jako svátek jara. A proto jsme se na Velký pátek rozhodli Velikonoce oslavit v tomto duchu. Třídu jsme si jarně vyzdobili a z odstřižků látek, vlny, papíru a vyfouklých vajíček jsme vyráběli panenky. Nechyběla ani „hostina“ – ochutnali jsme jak doma pečený velikonoční mazanec, tak i tradiční kazašské baursaky, které upekla jedna ze studentek naší skupiny.

 

main

 

Další student se pak za odříkávání velikonoční koledy (prozatím čtené z tabule) odhodlal i k vymrskání přítomných žen. Za to byl odměněn jak vajíčky, tak dalšími sladkostmi. Díky slunečnému počasí a dobré náladě všech zúčastněných jsme si užili příjemný předsváteční den.

Eva Kolovecká

 

001 002 003 004

 

Jak jsme slavili Velikonoce.To bylo v pátek. Paní učitelka nás požádala, abychom vyfoukli vejce, ale mě se to nepovedlo úplně dobře, bohužel… :) Nejdříve jsme přišli na výuku, trochu jsme studovali a pak jsme připravili stůl. Adina udělala a přinesla pro nás baursaky. Ty byly pěkné. Připomenuly mi domov. Paní učitelka připravila pro nás mazanec. Mazanec mi chutnal. Idris byl naším DJ – poslouchali jsme českou hudbu, pili čaj a povídali si. Potom jsme hráli hru a smáli se. Podle tradice musí o Velikonocích kluci bít holky po zadku a dostávat vejce. Mě bil Idris a říkal při tom nějaká slova, aby jsem byla krásná, zdravá a mladá. Líbilo se mi, když jsme dělali loutky z vajec. Moje byla nejlepší ze všech.

 

— Kumys Tuleyeva


005 006 007 008

 

Jsou tři pilíře, na kterých stojí Velikonoce v Čechách: vejce, mazanec a pomlázka. Kluci bijou holky, aby byly krásné a zdravé. U cizinců tato tradice obvykle vyvolává úsměv. Dívky musí připravovat vejce. Kromě vařených a obarvených se používají také vyfouknutá, ze kterých se dělají například panenky a kraslice. Velikonoce znamenají naději. Začátek jara. Teď ho oslavují nejenom věřící lidi, ale i lidi, kteří chtějí prožít veselý svátek s rodinou. Jedním z nejdůležitějších jídel je mazanec, který však je odlišný od nám známého kuliče tím, že nemá polevu. To je opravdu světlý svátek, kterým oslavujeme zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

 

— Mariya Bukharina


009 010 011 012

 

Velikonoce jsou velmi zajímavý svátek. Oslavili jsme je s naší skupinou v pátek. Jedli jsme u stolu různá jídla: mazanec, čokoládové volské oko, baursaky. Já jsem snědl jenom kousek mazance a baursak. Všechno mi chutnalo, ale baursak byl příliš slaný. Idris šel na pomlázku. Poprvé jsem v životě byl svědkem toho. Myslím, že ženy mají velkou radost o Velikonocích, protože malují vejce, dělají panenky z nich. Nechtěl bych jít na pomlázku, trošku se bojím. Velikonoce se mi líbily. Mám velký zájem oslavit to ještě jednou. Například: s českou rodinou. Bylo by to dobře. Díky Velikonocům jsme měli v pondělí volno. Odpočinul jsem si velmi dobře a z toho mám radost.

— Yergalym Zamanbek

© 2009-2024 Czech Prestige - jazyková škola Natálie Gorbaněvské,
jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o.