Adventní Drážďany a zámek Moritzburg


Adventní Drážďany a zámek Moritzburg

 

V letošním adventním období jsme za týden po výletě do Vídně uskutečnili ještě jeden výlet do zahraničí. Tentokrát jsme navštívili město Drážďany a zámek Moritzburg v Německu.

 

Ráno jsme z Prahy jeli nejdříve na zámek Moritzburg. Pro nás je to samozřejmě velmi známý Popelčin zámek, jak bývá také nazýván, z filmu Tři oříšky pro Popelku. Expozice věnovaná této filmové pohádce je přístupná celý rok, my jsme ji s našimi studenty navštívili poprvé.

 

V jednotlivých místnostech jsou k vidění scény z filmu vytvořené jako sochy, například pár koní se sáněmi a vozkou, princ na bílém koni v lese, princ a Popelka, jak spolu tancují na plese (a opravdu tancují), král s královnou a další. Jsou tam i kostýmy a Popelčin střevíček. V dalších místnostech jsou postavy z filmu, u nich jsou kostýmy, které si návštěvníci mohou vypůjčit a vyfotografovat se v nich. Kostýmy si vyzkoušeli i naši studenti Jaroslava a Nikita, také paní Tatiana a moc jim to v nich slušelo. Jsou tam i informace o tvůrcích filmu, o režiséru Václavu Vorlíčkovi, o autorovi hudby Karlu Svobodovi, o hercích. Dále je tam možné vidět dokumentární film o této slavné pohádce, pustit si hudbu z filmu, prohlédnout si starou kuchyni i s prostřeným stolem. Všude jsou nápisy a texty v němčině i v češtině. Venku před zámkem je schodiště, po kterém Popelka utíkala z plesu, a také střevíček, který na schodišti ztratila. Exteriéry zámku jsou velmi hezké, kolem zámku je krásný rozsáhlý park. Byli jsme tím vším nadšeni.

 

Adventní Drážďany a zámek Moritzburg

 

Po prohlídce zámku jsme jeli do Drážďan. S průvodkyní jsme si prohlédli centrum města se všemi významnými stavbami, většinou barokními. Viděli jsme hlavní náměstí, budovu opery, komplex paláců Zwinger, kde je umístěna obrazová galerie. Dále jsme prošli kolem historických budov, chrámů a přes další náměstí, kde se konají adventní trhy. Po společné exkurzi po městě jsme potom měli čas prohlédnout si několik adventních trhů. Jednotlivé stánky byly jako domečky s krásnou výzdobou. Nabízeli v nich ozdoby, hračky, suvenýry, různá jídla, sladkosti, vánoční nápoje. Na trzích byly i různé atrakce pro děti, celé trhy byly krásně ozdobené a rozzářené mnoha světly. Bylo to jako v pohádce.

 

Navštívili jsme také chrám, který byl za války zničený a v nedávné době znovu postavený. Chrám má velmi zajímavý interiér. Ulice a náměstí Drážďan byly vánočně vyzdobené a velmi pěkně osvětlené.

 

Večer jsme odjížděli zpět do Prahy s mnoha krásnými dojmy.

Mgr. Marie Švandová, Mgr. Tatiana Ishkova

 

Adventní Drážďany a zámek Moritzburg

 

Ještě dojmy studentů:

 

V neděli 8. prosince jsme navštívili hezké německé město Drážďany. Drážďany jsou jedním z významných kulturních měst Německa, které si budeme celý život pamatovat. Krása místního baroka nás nenechala lhostejnými.
Cestování rozvíjí člověka, je to neocenitelný zážitek a zároveň jedinečná příležitost seznámit se s historií, kulturou a architekturou.
„Život nás naučil, že nezáleží na tom, jak staré jsou vaše boty, nejdůležitější věc je, že v nich chodíte třeba po Paříži.“

Vitalii Varha, Sofia Taskina, 1. skupina

 

Drážďany se mi líbily. Podle mého názoru jsou Drážďany hezčí než Vídeň. Vánoční trh a staré město jsou velmi pěkné. Ještě jsem byl v zámku Moritzburg. Líbilo se mi tam, protože se mi líbí pohádka o Popelce.

Nikita Kolyuka, 5. skupina

 

Výlet do Drážďan nebyl dlouhý, jenom na jeden den. Naše první zastávka byla v Moritzburgu. To je zámek, kde natočili film Tři oříšky pro Popelku. Většina z nás tam nešla, protože jsme si mysleli, že všechny zámky jsou podobné. Vedle zámku bylo malé město, ale krásné, udělal jsem tam několik fotografií a video. Pak jsme jeli do Drážďan. A Drážďany, to je velmi krásné historické město. Tam jsem také udělal hodně různých videí, protože chci udělat nějaké video o cestování pro naše studenty. Byli jsme také na adventním trhu, ochutnali jsme tam nějaké německé jídlo. Počasí bylo docela příjemné. Myslím, že ta cesta byla lepší než do Vídně.

Andrey Ten, 5. skupina

 

Jeli jsme se skupinou do Drážďan. Viděli jsme zámek Moritzburg, kde natočili film o Popelce. Drážďany jsou velmi krásné město. Navštívili jsme Zwinger, to je architektonický komplex postavený v pozdně barokním a novorenesančním slohu. V něm je umístěna galerie. Podél Labe je „Bruhlsche Terasse“, elegantní promenáda, která byla přeměněna z dříve silných pobřežních opevnění. Také jsme navštívili adventní trh. Ochutnali jsme tam klobásy, smažený chleba se sýrem a burgery. Šli jsme na procházku po městě. Ulice Drážďan jsou krásně zdobené adventními dekoracemi. Podle mě výlet do Drážďan byl lepší než výlet do Vídně, protože byl zajímavější.

Dana Kanatzhanova, 5. skupina

 

Cestování je moje nejoblíbenější zábava, to lze říct s naprostou jistotou. Ponoření se do místní kultury, pokusy rozeznat místní řeč, ohromení architektonickými díly. Bez ohledu na to, kolik programů o tom je natočeno, kolik fotografií je pořízeno, ani jedno nepřinese toto kouzlo a obdiv.
Poslední cesta byla do Drážďan. Velmi mě ohromila místní mistrovská díla architektury, jako jsou Zwinger, Státní opera a kachlová stěna „Knížecí průvod“. Také jsem se znovu přesvědčil, že znalost jazyků pomáhá ve všech nepředvídaných situacích. Například v tomto chladném deštivém počasí jsme se mohli zahřát šálkem teplého tureckého čaje, a to jenom proto, že lidé pracující v této restauraci uslyšeli svůj rodný jazyk.
Existuje pouze jeden závěr: Znalost jazyků je jako zbraň, kterou je lepší mít a nepotřebovat ji, než ji potřebovat a nemít ji. A tuto znalost je nejlepší uplatnit v praxi v zemi, kam cestujete.

Aibek Yelubay, 3. skupina

Fotografie: Andrej Ten, Mgr. Tatiana Ishkova

© 2009-2022 Czech Prestige - jazyková škola Natálie Gorbaněvské,
jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o.