ARS POETICA — Puškinův památník


ARS POETICA — Puškinův památník

 

Letos probíhá již 53. kolo soutěže v recitaci a zpěvu děl ruských autorů ARS POETICA - Puškinův památník, který je pořádán Českou asociací rusistů a Česko-ruskou společností.

 

Spolu se svými studenty jsem se ve středu 17. dubna 2019 zúčastnila Krajského kola pro Prahu a střední Čechy, které se, jako obvykle, konalo ve velkém sále Ruského střediska vědy a kultury. Tento rok jsem byla poctěna funkcí předsedkyně poroty.

 

Naši školu v soutěži reprezentovali Dmitrij Kanashev s neuvěřitelně dlouhým vystoupením „Po kom zvonit kolokol“ od Nauma Koržavina a Jegor Dubovoj s básní Fjodora Tjutčeva „Silencio“.

 

Soutěže se tradičně účastní jak čeští studenti, tak i rodilí mluvčí ruštiny a mnoho výkonů bylo na opravdu vysoké úrovni. Porotu i všechny přítomné naprosto ohromil výkon Jekatěriny Buianové, která se do soutěže přihlásila sama a s Jeseninovým Černým člověkem podala naprosto profesionální výkon. Ale ani naši studenti neodešli s prázdnou: Dmitrij se v kategorii sólové recitace umístil na druhém, a Jegor na třetím místě. Výherci postupují do kola celostátního, které se již tradičně bude konat v den Puškinových narozenin 6. 6.

 

Asi nejzajímavější cenou pro výherce je pozvání na vystoupení Jarka Nohavici, které se uskuteční 5. června.

 

Mgr. Eva Levá

 

A tady jsou dojmy jednoho z účastníků:

 

Co je Puškinův památník? Je soutěží, která je věnovaná ruské poezii, a současně možností uvidět a hlavně uslyšet cizí recitaci, zpěv. Nejdůležitější je ukázat své schopnosti a v jiném případě jejich nepřítomnost. Zkusil jsem všechno. Nejhezčím by podle mě bylo dostávat vyznamenání, pochvalu, kdyby neexistoval okamžik recitace. Své. Samostatné. Buď dobré anebo špatné. Ale to je moje cítění. Co bylo doopravdy? Letos bohužel nebylo hodně zájemců. (EL: Dimo, ale ano, zájemců bylo hodně;) Ale přesto jsme viděli vynikající vystoupení. Tři první místa za recitaci získali Rusové. Myslím, že není správné porovnávat vystoupení Rusů a Čechů, ale stalo se to. Co můžu říct ještě? Je mi líto, že nepůjdu na Nohavicu, protože jsem nezískal první místo, když jsem si přivedl konkurentku.

 

— Dmitrij Kanashev

© 2009-2024 Czech Prestige - jazyková škola Natálie Gorbaněvské,
jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o.