Koncerty velmi zkrášlují
Existuje jedno rčení: je-li pro svátek více důvodů, tak se každopádně vydaří a vryje do paměti. Pro koncert s názvem „Podzimní hudební večer“, který se konal 16. listopadu v jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky Czech Prestige Natálie Gorbaněvské však bylo důvodů hned několik.
Prvním a nejdůležitějším je ten, že škola vydala překlad knihy Bohumila Říhy „Honzíkova cesta“ v podobě metodické učební pomůcky pro vnitřní potřeby školy, a nejen pro ně – knize bylo přiděleno ISBN, a bude jí možno najít v Národní knihovně ČR. Unikátnost této knihy spočívá v tom, že na ní pracovaly bývalé studentky školy: přeložila Anna Bezverchňa a ilustrovala Daria Vlasova. Sama myšlenka vydání „zrcadlového“ překladu patří řediteli jazykové školy panu Okůnkovi, a realizace projektu je také jeho zásluha.
Nevelká knížka v modrém obalu byla představena hostům večera, a pokřtěna potleskem. A tak je teď v kolektivu naší školy ještě jeden „pedagog“ - Honzík, jehož příhody nyní poslouží k osvojení českého jazyka.
Druhým důvodem večera je datum. Koncert se uskutečnil v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii, státního svátku České a Slovenské republiky. Datum 17. listopadu vešlo do československé historie hned dvakrát: a to v roce 1939 a 1989 masovými demonstracemi studentů; a jestli první byla krutě potlačena, tak druhá své poslání splnila : boj byl vyhrán, uskutečnila se Sametová revoluce, a země se opět stala svobodnou.
O změnách uskutečněných v osudových a strhujících 90. letech pohovořil ředitel školy, pan Okůnek. Tyto události měly vliv i na jeho osud. „Nebýt jich, - řekl, - byl bych teď řadovým učitelem v běžné škole, a slavil bych úplně jiná data – výročí Říjnové revoluce nebo Vítězný únor.“
Naši studenti si sotva plně uvědomí, že události z roku 1989 ovlivnily také jejich osud. Že díky tomuto vítězství v boji za svobodu teď mohou získat vzdělání v jedné z evropských metropolí, cestovat, setkávat se s vrstevníky z mnoha zemí , což je však už považováno za normu: rozhodli se studovat v zahraničí, a tak se sbalili a přijeli.
A naši hosté – interpreti hudebního večera – jsou právě takoví volní ptáci svobodného světa. Zpěvačka Marta Kolesnik narozena v Moskvě, pianista Vsevolod Tokmakov z Petěrburgu, skladatel Bulat Yanyshev (Abdurachimov) z Taškentu, a kytarista Yuri Strohush ze Lvova. Marta a Vsevolod studují na pardubické konzervatoři, Bulat na konzervatoři Jaroslava Ježka v Brně, a Juru čeká nástup na českou vysokou školu poté, co se v naší škole naučí češtinu.
Děcka nám darovala úžasný koncert. Marta se musela vypořádat hned se dvěma rolemi: interpretky a moderátorky, a s oběma se vypořádala skvěle. Jazz, písně z muzikálů, autorské písně (Bulat a Marta skládají) střídaly jedna druhou – diváci si dokonce zapisovali čísla do mobilních telefonů.
Na koncertě, v duetu s Martou Kolesnik vystoupila také neprofesionální zpěvačka– Darja Judina z Minsku (důležitá poznámka: Darja studuje biochemii (!) na Univerzitě Karlově). Podzimní koncert se povedl na jedničku. Vřele podporujeme Martinu nabídku udělat z koncertu tradici.
Posledním důvodem k uskutečnění koncertu jsou první, třebaže kraťoučké, třídenní prázdniny po složení testu na úroveň А1. Za námi je první, nejsložitější etapa – návyk, vstup do rytmu výuky. Test na úroveň А1 ukázal, že studenti k výuce přistupují odpovědně, snaží se a dosahují dobrých výsledků.
Nejlepších výsledků v testu dosáhli (maximum je 220 bodů):
V 1. skupině: Dalida Ismagulova (208), Marija Kudrjavceva (202), Ališer Berman (202); ve 2. skupině: Assel Irkenova (215,5), Marija Kamynina (206,5), Aristan Ibrajev (206); ve 3. skupině: Raja Balašova (208), Maša Grebněva (208), Aljona Izasimova a Sulejman Tilla (200); ve 4. skupině: Viktorija Spirina (212), Vikrorija Tkačenko (208), Sněžanna Saparova (200), v 5. skupině: Valentina Krivka (214), Nikolaj Čalenko (210), Danijil Filatov (200), v 6. skupině: Fatima Jergaševa (216), Alexandra Ivličeva (211).
Blahopřejeme studentům i jejich učitelům!