Setkání s krásou


Setkání s krásou

 

V pátek 18. října jsme se byli se studenty podívat na výstavě v Národní galerii v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Byla to výstava Francouzský impresionismus, mistrovská díla ze sbírky státního uměleckého muzea Ordrupgaard z Dánska. Sbírku původně shromáždil Wilhelm Hansen, obdivovatel francouzského moderního umění, později ji odkázal dánskému státu.

 

Na výstavě byla především díla francouzských impresionistů. Zastoupeni byli Claude Monet, Edgar Degas, Auguste Renoir, Camille Pissarro, Berthe Morisot a další. Jednalo se o průřez francouzským malířstvím 19. a počátku 20. století, tedy o tvůrce, kteří svou tvorbou impresionismu předcházeli a také na něj navazovali. Romantickou malbu reprezentoval Eugène Delacroix, realistické zobrazení Gustave Courbet, Camille Corot, Alfred Sisley. Byla tam i díla Édouarda Maneta, postimpresionistická díla Paula Cézanna a Paula Gauguina.

 

Mohli jsme obdivovat celkem šest desítek obrazů a byly opravdu krásné.

 

Mgr. Marie Švandová

 

Setkání s krásou

 

Výstavy se zúčastnilo 24 studentů z různých studijních skupin. O tom, jak je výstava zaujala, napsali:

 

Mezi obrazy byly krajiny, portréty, zátiší, historické malby, architektonické komplexy. Obrazy byly velmi krásné.

 

Dana, 5. skupina

 

Výstava byla moc zajímavá a užitečná. Hlavně se mi líbily portréty. Jsem ráda, že jsem viděla obrazy Paula Gauguina. Ráda bych výstavu navštívila znovu.

 

Marina, 3. skupina

 

Bylo to velmi zajímavé. Jsem fascinována malířstvím, proto pro mě tato výstava byla velmi poučná. Na obrazech byly vidět emoce umělce. Jsem ráda, že jsem byla na té výstavě.

 

Aya, 3. skupina

 

Nelíbil se mi impresionismus, ale podívat se na obrazy slavných malířů je výborné. Po výstavě se můj svět změnil. Byl jsem rád, že jsem ji viděl, chci ji vidět ještě jednou.

 

Altair, 3. skupina

 

Výstava se mi opravdu líbila, obzvláště se mi líbily obrázky moří.

 

Aibek, 3. skupina

 

Setkání s krásou

 

Na výstavě jsme poprvé viděli obrazy Auguste Renoira, Claude Moneta a Paula Gauguina, bylo to úžasné! Jsme velmi rádi, že jsme tam byli a viděli obrazy, které jsme dříve hledali pouze na internetu. Líbí se nám francouzský impresionismus pro pozitivní náměty obrazů, krásnou techniku kreslení a barvy. Děkujeme moc naší učitelce, paní Marii!

 

Nataša a Míša, 3. skupina

 

Setkání s krásou

 

Co víme o impresionismu? Je to směr v malířství, který vznikl ve druhé polovině 19. století ve Francii, uskutečnil obrovskou revoluci v malířství. Umělci se pokoušeli zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle, dojem okamžiku. To jsme mohli vidět na výstavě děl francouzských mistrů. V těchto obrazech, podle mého názoru, se umělci nezaměřovali na detaily, ale snažili se vyjádřit svůj dojem z reality. Vyjadřovali pozitivní stránky, ukazovali život jako malý svátek. A já plně souhlasím se slovy francouzského impresionisty Edgara Degase: „Každý malíř namáčí štětec do vlastní duše a zobrazuje na obraze svoji vnitřní přírodu.“

 

Vlada, 5. skupina

© 2009-2024 Czech Prestige - jazyková škola Natálie Gorbaněvské,
jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o.