Zajímavá otázka: Evropská bezpečnost


Zajímavá otázka: Evropská bezpečnost

 

21. září jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Czech Prestige Natálie Gorbaněvské přivítala své první hosty v novém školním roce (škola je proslulá svými tradičními setkáními-diskusemi se zajímavými a významnými osobnostmi).

 

Byli to novinářka a spisovatelka Taťána Anikina, jejíž novou knihu „Tváře a osudy: ženy v české historii XX. století“ ředitel školy Zdeněk Okůnek doporučil žákům k přečtení, a Jurij Fjodorov, odborník na mezinárodní bezpečnost, kandidát historických věd, profesor, člen České asociace mezinárodních vztahů a člen rady nevládní organizace PIR centrum (PIR = Politika a informace o Rusku).

 

Hlavním hostem byl Jurij Jevgeněvič Fjodorov, který pronesl přednášku o bezpečnosti ve střední Evropě, kde se my všichni momentálně nacházíme. Zájem o přednášku byl velký a po jejím skončení posluchači zadávali otázky jeden přes druhého, čemuž jsme velmi rádi. Znamená to totiž, že k nám na kurzy postoupili vzdělaní studenti, kteří nejsou lhostejní ke světovému dění.

 

Zajímavá otázka: Evropská bezpečnost

 

Jurij Jevgeněvič jim vyprávěl o současném světě, který však v současné době vůbec není mírový, o perspektivách jeho dalšího rozvoje, zatím nevyhlížejících příliš optimisticky. Připomněl historické události, které zformovaly poválečnou mapu Evropy a poválečnou mezinárodní politiku. Pohovořil také o radikálních změnách, ke kterým došlo po útočných vojenských akcích Ruska v Gruzii, poté na Krymu a na východní Ukrajině. Obzvlášť podtrhl fakt vlivu ukrajinských událostí na bezpečnost v Evropě - především ve střední Evropě, popsal možné hrozby a scénáře.

 

Zajímavá otázka: Evropská bezpečnost

 

Jak již bylo uvedeno, studenti zasypali lektora otázkami, přednáška na složité téma je nejen že neuspala, ale naopak zneklidnila. Zadávali otázky o sankcích, o perspektivách rozvoje Ruska v nejbližších 10 letech, o čečenské otázce, o řešení konfliktu v Donbasu cestou kompromisu, o osobní odpovědnosti lidí, nevědomky spolupracujících se separatistickým režimem. Zkrátka, nebýt zásahu ředitele školy, diskuse se ještě mohla protáhnout o několik hodin, což je jasným příznakem toho, že se přednáška líbila, za což našemu hostu velmi děkujeme!

© 2009-2024 Czech Prestige - jazyková škola Natálie Gorbaněvské,
jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o.